ADWOKAT OD PODZIAŁU MAJĄTKU - LUBLIN, CHEŁM, ZAMOŚĆ, HRUBIESZÓW, WŁODAWA, RADZYŃ PODLASKI, PUŁAWY, LUBARTÓW
- W jaki sposób podzielić majątek wspólny?
- Kiedy żądać ustalenia nierównych udziałów?
- Jak dochodzić rozliczenia nakładów na majątek wspólny?
- Jak udowodnić nakłady na majątek osobisty?
- Czy w podziale majątku można rozliczyć spłacony kredyt?
- Co wchodzi w skład majątku wspólnego?
- Czy do podziału majątku wspólnego potrzebna jest opinia biegłych?
- Jaka jest wartość składników majątku wspólnego?
- Ile trwa sprawa o podział majątku wspólnego?
- Czy można podzielić majątek wspólny przed notariuszem?
- Czy można podzielić majątek w trakcie trwania małżeństwa?
- Ile kosztuje podział majątku wspólnego?
- Czy darowizna wejdzie w skład majątku wspólnego?
- Czy spadek wejdzie w skład majątku wspólnego?
- Czy można podzielić majątek w trakcie trwania małżeństwa?
- Czy darowizna wejdzie w skład majątku wspólnego?
- Czy spadek wejdzie w skład majątku wspólnego?
Kancelaria Adwokacka w Lublinie zapewnia profesjonalną pomoc prawną w sprawach rozliczeń majątkowych po rozwodzie. Pomoc obejmuje sporządzanie pism procesowych, prowadzenie negocjacji, reprezentowanie Państwa interesów przed Sądem. Skuteczny adwokat od spraw podziału majątku Lublin, pozwoli uniknąć niepotrzebnego stresu związanego z długoletnim postępowanie o podział majątku.
Dobry adwokat od podziału majątku Lublin będzie reprezentował Państwa interesy również poza salą sądową.
Odpowiem na wszystkie pytania, postaram znaleźć najszybsze i zarazem najlepsze rozwiązanie problemu jakim jest podział majątku wspólnego. Współpracuje z najlepszymi specjalistami z zakresu wyceny nieruchomości, dzięki czemu już na początkowym etapie postępowania wypracuje najkorzystniejsze stanowisko.
Co zrobić gdy otrzymamy z Sądu odpis wniosku o podział majątku wspólnego?
Przede wszystkim poszukajmy dobrego adwokata. Oznacza to bowiem, iż druga strona, najczęściej były małżonek –
co do zasady (może bowiem zdarzyć się sytuacja, iż w trakcie trwania małżeństwa dochodzi do podziału majątku), nie chce dojść do porozumienia w zakresie podziału majątku wspólnego, więc należy się bronić.Sprawy podziałowe przy braku porozumienia, trwają latami, więc należy zacząć od napisania solidnej odpowiedzi na pozew w której wypowiemy się odnośnie żądań strony przeciwnej.
Zapewne strona inicjująca postępowanie (wnioskodawca), wskaże składniki majątku wspólnego, ich wartość, jak również sposób podziału. W postępowaniu podziałowym możemy zgłaszać również inne żądania takie jak, rozliczenie nakładów z majątku osobistego na wspólny oraz ze wspólnego na odrębny. Jest to temat tak szeroki, że będzie o nim mowa przy innej okazji. Wracając do naszej odpowiedzi, wskazujemy co według nas polega na prawdzie, czy druga strona wskazała wszystkie składniki majątku, czy ich wartość nam odpowiada. Najczęściej strony wskazują główne składnik majątku tj. nieruchomości, samochody, wyposażenie mieszkania o znacznej wartości, środki finansowe zgormadzone na rachunkach bankowych, lokatach, jak również w gotówce. Należy pamiętać iż w skład majątku wspólnego wchodzi m.in. nasze wynagrodzenie za prace, wymagalne wierzytelności, darowizny jeżeli darczyńca tak postanowi, spadek jeżeli spadkodawca tak postanowi, wszystko co zarobimy a nawet ukradniemy(w skrajnych przypadkach) do dnia ustanowienia rozdzielności majątkowej małżeńskiej.
Jeżeli nasze stanowiska w zakresie proponowanych wartości odnośnie poszczególnych składników majątku wspólnego, znacząco się różnią, Sąd wywoła opinie biegłych. Po jej otrzymaniu jeżeli nie będziemy zgłaszać skutecznych zastrzeżeń wartość wskazana w opinii zostanie przyjęta przez Sąd. Dlatego też jeżeli nasze wartości nie różnią się znacząco warto dojść do porozumienia z drugą stroną, aby nie narażać siebie na dodatkowe koszty związane z wywoływaniem opinii biegłych.
Jeżeli jakaś rzecz, nieruchomość została nabyta w trakcie trwania związku małżeńskiego istnieje domniemanie iż wchodzi ona w jego skład. To na nas, jeżeli dowodzimy odmiennie spoczywa ciężar udowodnienia tego. W jaki sposób to osiągnąć?
Zawsze możemy zgłosić wniosek o przesłuchanie świadków podając na jakie okoliczności dane osoby mają zeznawać. Ponadto możemy zgłosić w wniosek o dopuszczenie i przeprowadzenie dowodu z dokumentów. Jeżeli np. otrzymaliśmy darowiznę w wysokości 50 tys złotych, którą dostaliśmy przelewem bankowym, następnie za tą kwotę kupiliśmy samochód, to rzeczone auto na zasadzie surogacji stanowiło będzie nasz majątek osobisty. Należy tylko powyższe udowodnić załączając chociażby, umowę darowizny, jej zgłoszenie w Urzędzie Skarbowym, wyciąg z rachunku gdzie darczyńca w tytule wpisał: darowizna np. dla syna, jak również umowę kupna auta(gdzie będzie wskazana data oraz cena za którą to ruchomość została nabyta). Jeżeli nie zgłosiliśmy darowizny w Urzędzie Skarbowym po to by np. skorzystać z ulgi podatkowej ( 6 miesięcy od dnia otrzymania przedmiotu darowizny), to możemy narazić się (oczywiście przy niechlubnym udziale strony przeciwnej) o nieprzyjemności w Urzędzie Skarbowym właściwym dla nas miejscowo.
Nie sposób jest przedstawić wszystkich zagadnień w jednym wpisie. Dlatego też w dalszej części postaram się przybliżyć co ciekawsze zagadnienia.
Podział majątku a wspólne zobowiązanie spłacone przez jednego małżonków
Często dochodzi do sytuacji w których w czasie trwania małżeństwa, małżonkowie wspólnie zaciągają zobowiązanie, bądź zobowiązanie jest zaciągnięte przez jednego z małżonków,
a służy zaspokojeniu potrzeb rodziny. Mowa o kredytach, pożyczkach, które kiedyś trzeba spłacić.Wyobraźmy sobie sytuację, że podczas wspólnego pożycia małżonkowie chcieli udać się na wymarzony rejs dookoła naszego globu. Z uwagi na fakt, iż tylko Pan pracował, jako osoba mająca zdolność kredytową, zaciągnął zobowiązanie na powyższy cel.
Jak to w życiu bywa, podczas wspomnianego rejsu Pani poznała uroczego Hindusa w którym zakochała się bez pamięci i postanowiła wziąć rozwód. Pan - małżonek uniósł się honorem i wyraził zgodę na szybki rozwód bez orzekania o winie. Wraz z uprawomocnieniem się orzeczenia pomiędzy stronami powstała rozdzielność majątkowa. Ta część zobowiązania która została spłacona przez Pana po uprawomocnieniu się orzeczenia na wniosek, w/w powinna zostać rozliczona w sprawie o podział majątku, a że rozwód był szybki 90% spłaty kredytu została dokonana po ustanowieniu rozdzielności.
Panu zatem przysługuje kwota stanowiąca połowę powyższego, wszak on również posiadał swoją część we wspomnianym długu. Wobec czego 45% uiszczonego zobowiązania, należy się Panu w sytuacji zgłoszenia żądania w sprawie o podział majątku wspólnego.
Służebność mieszkania przy podziale majątku wspólnego
Tak jak zostało wspomniane we wcześniejszym wpisie, w sytuacji braku zgodnego stanowiska w przedmiocie ustalenia wartości nieruchomości stanowiącej majątek wspólny, Sąd wywoła opinię biegłego,
który po przeanalizowaniu akt sprawy, dokonaniu oględzin, wskaże wartość nieruchomości mając na uwadze jej stan na datę ustanowienia rozdzielności a obecne ceny.Jednakże zanim przejdziemy do dalszych kwestii, należy rozważyć, które nieruchomości stanowią majątek wspólny?
Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Zasada ta ma takie znaczenie, że niezależnie od tego, czy nabycia dokonało jedno z małżonków czy oboje wspólnie, nabyty przedmiot trafia do majątku wspólnego. Kwestia przekształceń praw lokatorskich będzie opisana w kolejnym wpisie. Wracając do tematu, jeżeli np. dana nieruchomość została nabyta w 60% ze środków, które Pani zgromadziła przed ślubem a w 40% ze środków pozyskanych w wynagrodzenia za pracę (bez znaczenia z czyjego wynagrodzenia), to zasadnym jest ustalenie, iż rzeczona nieruchomość stanowi majątek osobisty Pani, natomiast kwota 40 % wartości nieruchomości będzie nakładem z majątku wspólnego małżonków na majątek osobisty Pani i winna podlegać rozliczeniu w postępowaniu o podział majątku wspólnego.
Jeżeli już ustalimy co według nas, wchodzi w skład majątku wspólnego, należy ustalić wartość nieruchomości. Co może mieć znaczenie? Oczywiście, obciążenia takie jak kredyt czy służebność ustanowiona np. na rzecz jednego z rodziców.
Zacznijmy od kwestii służebności, której wartość jest trudniejsza do wyliczenia, jednakże nie budzi tylu kontrowersji przy orzekaniu co obciążenie hipoteczne.
Często bowiem zdarza się, iż w momencie przekazania nieruchomości np. w drodze darowizny, zostaje ustanowiona służebność mieszkania na rzecz jednego bądź obydwojga rodziców. Z oczywistych względów, taka sytuacja obniża nam wartość nieruchomości i to w sposób znaczny. Biegły rzeczoznawca, ustali średnią długość życia według danych GUS-u, następnie odniesie to do wieku osoby na rzecz której została ustanowiona rzeczona służebność. Istotnym czynnikiem jest również wielkość służebności (najczęściej określona powierzchniowo ewentualnie pomieszczeniowo). W praktyce istnieje kilka sposobów wyliczenia przedmiotowej służebności, co oczywiście przekłada się na wynik końcowy. Dlatego też przy dokonywaniu czynności darowizny, warto pamiętać, iż ustanowienie rzeczonej służebności będzie niosło za sobą daleko idące konsekwencje. W praktyce nikt zawczasu nie przewiduje, przykrego zakończenia wspólności majątkowej małżeńskiej, która może mieć swój finał w sprawie o podział majątku przed Sądem Rejonowym.
Nierówne udziały w majątku wspólnym – kiedy i jak dochodzić? Jakie są skutki ustalenia nierównych udziałów?
Z ważnych powodów każdy z małżonków może żądać, ażeby ustalenie udziałów w majątku wspólnym nastąpiło z uwzględnieniem stopnia, w którym każdy z nich przyczynił się do powstania tego majątku.
Żądanie zgłaszamy w sprawie o podział majątku wspólnego.Co kryje się pod pojęciem ważnych powodów? Przede wszystkim trwonienie majątku wspólnego, brak przyczyniania się do jego powstania. Pamiętać należy, iż przy ocenie stopnia przyczynienia się do powstania majątku wspólnego, uwzględnia się również nakład pracy przy wychowywaniu dzieci, oraz we wspólnym gospodarstwie. Dlatego też, jeżeli jedna ze stron nie przyczyniała się do powstania majątku wspólnego (nie zarobkowała), gdyż zajmowała się wychowaniem trójki dzieci, z oczywistych względów roszczenie nie zostanie uwzględnione. Sąd będzie oceniał również możliwości zarobkowe każdej ze stron, jeżeli jeden z małżonków nie zarobkował z uwagi na stwierdzoną chorobę, skład orzekający również nie przychyli się do naszego wniosku. W praktyce udowodnienie wniosku nie należy do najprostszych. Wszystko zależy od danych okoliczności faktycznych, które trzeba poprzeć odpowiednio zebranym materiałem dowodowym.
Jakie skutki niesie za sobą ustalenie nierównych udziałów? Jeżeli Sąd przychyli się do naszego wniosku i ustali, iż udział Anna K w majątku wspólnym wynosi 60%, natomiast udział Tadeusza K to 40%, to w takim samym zakresie strony będą zobowiązane do partycypowania w wydatkach, z wiązanym z majątkiem wspólnym. Jeżeli zostanie zgłoszone roszczenie rozliczenia wydatków, związanych z utrzymaniem wspólnego lokalu po ustanoweniu rozdzielności, to Anna K będzie partycypowała w granicach 60 %. Podobne skutki mogą zaistnieć, jeżeli jedna ze stron spłaci wspólną pożyczkę (oczywiście po ustanowieniu rozdzielności). Chociaż w ostatnim przypadku Sądu różnie do tego podchodzą.
Dlatego, też przed zgłoszeniem stosownego żądania należy zastanowić się czy warto.
Podział majątku a budowa domu na gruncie męża/żony
Bardzo często dochodzi do sytuacji, iż małżonkowie budują dom na gruncie należącym do jednego, bądź drugiego małżonka. Wszystko co związane z gruntem stanowi jego całość.
Dlatego, jeżeli nie dopilnujemy pewnych rzeczy zza w czasu, w sprawie o podział majątku wspólnego pozostanie nam jedynie zgłoszenie żądania rozliczenia nakładów z majątku wspólnego na osobisty.Najlepszym rozwiązaniem byłoby oczywiście, darowanie przez jednego z małżonków na rzecz drugiego udziału w gruncie stanowiącym majątek osobisty. Jeżeli tak się nie stanie, w sprawie podziałowej dochodzimy swoich roszczeń, poprzez wspomniane powyżej żądanie – rozliczenia nakładów z majątku wspólnego ( środki za które wybudowaliśmy nieruchomość) na osobisty (grunt stanowiący wyłączną własność jednego z małżonków).
Problem może pojawić się w sytuacji gdy np. część środków, które przeznaczyliśmy na budowę otrzymaliśmy tyt. darowizny od rodziców (co do zasady stanowią majątek osobisty), część środków pochodziła z udzielonego kredytu, ( który jest przez nas spłacany po ustanowieniu rozdzielności), a tylko część pochodziła z majątku wspólnego.
Wartość nakładu ustala się na moment ustanowienia rozdzielności, co to oznacza w praktyce? Jeżeli w budowę włożyliśmy 100 tys, a obecnie prace warte są 120 tys, kwota 120 tys będzie naszym nakładem, a właściwe połowa tej kwoty, pozostaję nam użycie proporcji i rozwiązanie gotowe.
W praktyce nie jest to takie proste i w zależności od stanowiska, można przedstawić wiele koncepcji powyższych rozważań. Dlatego warto pomyśleć zza w czasu i otrzymać udział tj. ½ gruntu.
Rozliczenie nakładów na majątek wspólny a udzielona bonifikata przy przekształceniu prawa lokatorskiego
W postępowaniu o podział majątku wspólnego, uczestnicy mogą zgłaszać wnioski o rozliczenie nakładów z majątku osobistego na wspólny. W sytuacji gdy takie roszczenie zostało zgłoszone w związku z przekształceniem prawa
lokatorskiego w trakcie trwania małżeństwa, pojawia się problem rozliczenia udzielonej bonifikaty, czyli obniżenia ceny wykupu lokalu.
Przedmiotowej bonifikaty nie można traktować jako nakład z majątku osobistego na wspólny, ponieważ w związku z jej przyznaniem nie doszło do uszczuplenia majątku odrębnego. Uprawnienie do bonifikaty miało charakter nieodpłatnej korzyści wynikającej z przekształcanego prawa. Korzyść z bonifikaty ograniczyła się do zwolnienia z ceny przy nabyciu mieszkania do majątku wspólnego.
Jakie więc żądanie przysługuje uczestnikowi z którego prawa rzeczona bonifikata przysługiwała. Przyznana bonifikata może być traktowana jako przesłanka do przyczyniania się do powstania majątku wspólnego. Można więc zgłosić wniosek o ustalenie nierównych udziałów w majątku wspólnym, wskazując iż to dzięki prawu które przysługiwało jednemu z małżonków doszło to przyznania znacznej ulgi (obniżenia ceny wykupu lokalu).
Czy zapis zawarty w akcie notarialnym, wiąże Sąd w sprawie o podział majątku wspólnego?
Sąd z urzędu ustala skład i wartość majątku wspólnego. W praktyce często dochodzi do sytuacji, że w trakcie trwania związku małżeńskiego,
jedno z małżonków nabywa nieruchomość, grunty rolne itp. W sporządzonym na te potrzeby akcie notarialnym, (jeżeli tylko jeden z małżonków przystąpi do aktu), może znaleźć się zapis, iż Pani/Pan oświadcza iż nabycie następuje ze środków stanowiących jego majątek osobisty.
Powyższe sformułowanie można obalić m.in. w sprawie o podział majątku wspólnego, w której to można zgłosić roszczenie ustalenia księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym (w momencie gdy mamy do czynienia sytuacją odwrotną), gdy obydwoje małżonkowie przystąpili do aktu, w sytuacji gdy nastąpiła np. surogacja. Jeżeli natomiast tak jak w pierwszym przykładzie, nieruchomość faktycznie stanowi majątek wspólny, na podstawie orzeczenia końcowego możemy udać się do Wydziału Ksiąg Wieczystych i dokonać stosownych zmian.
.
Podział majątku a darowizna uczyniona na rzecz małżonków
O tym, czy dany składnik wejdzie w skład majątku wspólnego decyduje wola darczyńcy.
Jeżeli jeden z rodziców zaraz po ślubie darował mieszkania na rzecz córki, bez zastrzeżenia iż przedmiotowa nieruchomość została darowana do majątku wspólnego, nabyta nieruchomość stanowiła będzie majątek osobisty córki darczyńcy i nie będzie podlegała podziałowi. Jeżeli w akcie notarialnym znajdzie się zapis, iż darowizna została uczyniona na rzecz obydwojga małżonków w sytuacji podziału majątku wspólnego, będzie podlegała podziałowi. Dlatego pamiętać należy, iż oświadczanie woli uczynione na początku trwania małżeństwa będzie wywierało skutki jeszcze po jego rozwiązaniu m.in. podczas podziału majątku wspólnego.
Podział majątku wspólnego w formie aktu notarialnego, plusy sporządzenia umowy przedwstępnej.
Po ustanowieniu rozdzielności majątkowej czy to w wyniku orzeczenia Sądu, czy w wyniku umowy sporządzonej w formie aktu notarialnego,
każdy z małżonków może domagać się dokonania podziału majątku wspólnego.
Jeżeli stanowiska stron są zgodne, małżonkowie mogą udać się do notariusza celem spisania żądanej umowy. Należy pamiętać, iż można zawrzeć umowę przedwstępną zawartą w formie aktu notarialnego, w której to znajdzie się zapis, iż warunkiem zawarcia umowy przyrzeczonej (finalnej), będzie ziszczenie się konkretnego warunku. Takie rozwiązanie sprawdza się, jeżeli małżonkowie posiadają kredyt hipoteczny i nie do końca sobie ufają. Wspomnianym warunkiem może być spłata przez jedną ze stron kredytu hipotecznego, ze środków pozyskanych chociażby z innego kredytu zaciągniętego właśnie na wspomniany wyżej cel. Adwokat od podziału majątku pomoże sformułować zapisy dzięki, którym interesy obydwu ze stron będą w sposób należyty chronione. Po ziszczeniu się w/w warunku w ustalonym uprzednio terminie, strony winny przystąpić do zawarcia umowy przyrzeczonej mocą której, najczęściej małżonek spłacający kredyt otrzyma prawo własności nieruchomości. Oczywiście w umowie przedwstępnej mogą być zawarte, również zapisy dotyczące spłaty na rzecz drugiego małżonka, bądź inne rozliczenia związane z dokonywanym podziałem.
Jeżeli jedna ze stron, wbrew wcześniejszym ustaleniom, jak również po mimo ziszczenia warunku nie chce przystąpić do zawarcia umowy przyrzeczonej, druga strona (uczciwa) może wystąpić na drogę postępowania sądowego, gdzie zapadły w sprawie wyrok Sądowy będzie zastępował oświadczenie małżonka, który nie przystąpił do zawarcia umowy przyrzeczonej. Kancelaria Adwokacka w Lublinie zajmie się również przygotowaniem w/w pozwu w sytuacji gdy jedna ze stron zachowa się nieuczciwie.
Adwokat Lublin